Nucile de Macadamia

Internetul este plin de diverse articole despre cat de bune sunt nucile de Macadamia sau cat de multe beneficii au acestea….noi astazi nu vom vorbi despre acest lucru :)…..ci, despre cateva lucruri interesante despre istoria acestor nuci, mai putin cunoscute publicului.

 

Stiati ca :

-          Astazi, 04.09. , este ziua lor :);

-          Sunt originare din Australia si au fost denumite dupa John Macadam, un cunoscut chemist si fizician scotian cu origini australiene din secolul 19, care a promovat cultivarea acestora in Australia;

-          Cele mai multe nuci de  Macadamia sunt cultivate in Hawaii, cu toate acestea, mai bine de 40 ani, acestea au fost utilizate strict in scopuri ornamentale. De abia, dupa anul 1921, s-a descoperit intreaga lista de beneficii a consumului nucilor de  Macadamia;

-          Dintre toate tipurile de nuci, este cea mai grea de spart;

-          USA este cel mai mare consumator de nuci de Macadania, urmata de Japonia….ce ziceti cand ii depasim?! ;)

-          Cel mai interesant este ca  sunt si extreme de versatile….le putem consuma in deserturi sau putem prepara chiar noi un unt cremos din nuci, cu salate , chiar in supe si de ce nu…pot da un gust savuros pt risotto-ul nostru.