Meseria de ospatar

Cateva scurte caracteristici pe care ar trebui sa le aiba un ospatar bun:

1. Sa fie sarmant. Oamenii nu vin la restaurant doar pentru mancare. A manca in oras este o experienta, iar personalul localului este cea mai vizibila parte a acelei experiente. Poti avea o conversatie pana si cu cei mai antisociali oameni la o petrecere? Empatizezi cu oamenii? Esti rapid cu o gluma si cu un zambet? Daca raspunsul este da, ai una dintre cele mai cautate caracteristici pentru a fi ospatar.

Nu trebuie neaparat sa fii comedian, dar trebuie sa poti comunica bine. Ospatarii tacuti sunt, de obicei, la fel de buni precum cei vorbareti, insa acestia trebuie sa fie stapani pe limbajul corpului, trebuie sa fie eficienti la job-ul lor, si de asemenea trebuie sa inteleaga exact ce vrea clientul.

2. Sa fie rapid. Poti face mai multe lucruri deodata? Poti memora liste usor? Te poti adapta rapid la schimbari si la situatii noi? Un ospatar bun trebuie sa fie in stare sa preia comenzi, trebuie sa comunice eficient cu personalul din bucatarie, si trebuie sa se comporte ca fiind imaginea restaurantului. Este o functie importanta si grea, dar trebuie executata rapid si eficient ca restaurantul sa functioneze intr-o maniera acceptabila.

3. Si forma fizica conteaza. A cara o tava tremuranda de bauturi si farfurii pline de friptura fierbinte de bison fara a varsa o bautura este destul de dificil, dar dupa o tura lunga de-a servi fani de fotbal scandalagii? Poate fi de-a dreptul epuizant. Daca esti sanatos si intr-o forma fizica buna, a deveni un ospatar poate fi o tranzitie mai confortabila. Nu trebuie sa fii bodybuilder, dar ajuta sa fii in stare sa-ti faci loc, rapid si sigur, intr-o incapere aglomerata transportand tavi grele.

Acestea sunt cateva caracteristici ale unui ospatar bun. Vrei sa afli mai multe? Vino la sediul nostru si beneficiezi de un curs de calificare de exceptie. Te asteptam!

Text tradus de pe : http://www.wikihow.com/Be-a-Waiter