Formarea profesionala, intre provocari si realitate

Importanta formarii si dezvoltarii profesionale a crescut considerabil datorita ritmului in care are loc schimbarea in societatea contemporana, intre cele doua fenomene existand o relatie de interconditionare foarte puternica.

Daca in trecut tinerii care dobandeau o profesie reuseau, pe baza cunostintelor obtinute in timpul scolii, sa o exercite pe toata durata vietii, astazi cunostintele se perimeaza foarte rapid.

Avand in vedere schimbarile rapide prin care trece Romania, formarea si perfectionarea ar trebui sa devina un proces continuu si organizat care sa tina seama atat de schimbarile care au loc in trecerea spre economia de piata, cat si de cele care pot fi anticipate.

In conditiile in care inovatiile schimba tehnologia si managementul de la o zi la alta, companiile si societatile comerciale sunt obligate sa-si reconsidere permanent politica de resurse umane si valoarea muncii.

Formarea si perfectionarea se intrepatrund, uneori fiind dificil de apreciat daca anumite activitati sunt de formare sau de perfectionare.

Cateva deosebiri intre formarea si perfectionarea profesionala ar fi urmatoarele:

formarea profesionala:

perfectionarea profesionala:

 

Formarea profesionala in ceea ce priveste angajatii unei companii are ca obiective principale:

Scoala Eurotraining  organizeaza atat cursuri de calificare, cat si cursuri de initiere, specializare, Cursurile au loc la sediul organizatiei din Timisoara, precum si in filialele din Arad si Satu Mare.