De vorba cu Iasmina Egri - formatoarea cursului nostru de maseur

1. Iasmina, ce te-a determinat sa devii kinetoterapeut?

De mic copil, avand in familie un parinte cu probleme grave de sanatate, am vazut ce inseamna si cat e de importanta starea de sanatate. De atunci mi s-a dezvoltat dorinta de a ajuta oamenii care au nevoie de sustinere si ajutor pentru a se simti mai bine.

2. Care sunt principalele afectiuni pentru care persoanele solicita un masaj? Ce tipuri de masaj sunt cele mai solicitate?

Mie imi este solicitat cel mai des masajul terapeutic si reflexoterapia deoarece cu aceste tipuri de terapii m-am remarcat. Pentru alti maseuri, serviciul principal poate sa fie masajul anticelulitic, toate astea depind de ce calitati si rezultate are fiecare si ce promoveaza ei cel mai mult. Mie imi place sa promovez serviciile terapeutice, ma simt implinita din punct de vedere profesional cand vad ca din mainile mele pleaca clientii fara durerea cu care au venit sau aceasta e mult diminuata. De-a lungul timpului am avut clienti cu diverse probleme de sanatate, totusi, cel mai des fiind intalnita durerea de spate de diverse cauze.

3. Esti in echipa scolii inca din 2015...cum te descurci? De ce ai acceptat sa vii sa predai si la scoala noastra?

Da, ma bucur sa fiu in echipa scolii de ceva vreme si sper sa colaboram in continuare mult timp. Imi place foarte mult sa predau, ma bucur cand reusesc sa invat pe cineva sa devina un bun maseur si sunt mandra de toti cursantii mei care reusesc in aceasta meserie. Ba mai mult, avand propriul salon de masaj, mi-am si ales angajatii dintre fostii mei cursanti.

4. Care a fost cea mai mare provocare intalnita de cand esti formator la Eurotraining?

Consider ca pentru mine e o provocare fiecare serie noua de cursanti pentru ca incerc de fiecare data sa completez informatiile transmise, sa le fac mai usor de inteles, iar cursul meu sa fie cat mai placut si mai eficient.

5. Tu reusesti sa cunosti toti cursantii nostri... Care sunt povestile lor? Cine sunt ei?

Cursantii nostri sunt oameni diversi, din multe categorii, de la elevi la pensionari, de la someri la oameni de afaceri. Cand vin la cursul de masaj insa, sunt priviti si tratati in mod egal si asta cred ca ne face de fiecare data o echipa unita cu un scop comun: sa reusim sa invatam sa facem un masaj bun.

 6. Care sunt planurile tale de viitor? Stim de Terapia Egri...e aproape un brand. Te rugam sa ne ajuti cu mai multe detalii.

Terapia Egri este un cabinet de kinetoterapie si masaj pe care l-am deschis anul trecut, dar la infiintarea caruia am visat si am lucrat de aproape 10 ani de cand am inceput sa practic aceasta meserie.

Terapia Egri ofera servicii diverse de masaj, reflexoterapie, kinetoterapie si fizioterapie la punctul nostru de lucru din Timisoara si la domiciliul clientului. Angajatii mei sunt majoritatea fostii mei cursanti de la cursurile de masaj. Imi doresc ca pe viitor sa creasca cerinta pentru serviciile noastre si sa creez cat mai multe locuri de munca pentru oameni pregatiti si pasionati de aceasta meserie.

7. Ajuta-ne cu cateva sfaturi pentru viitorii cursanti ai acestui program de formare.

Pe toti viitorii cursanti ii sfatuiesc sa aleaga acest curs daca simt ca vor indragi aceasta meserie si daca ei cred ca pot ajuta pe cineva avand cunostinte de masaj.