De vorba cu formatorul cursului de COAFOR

1. Diana, care este secretul realizarii unei coafuri? Exista asa ceva, sau trebuie sa ai doar putina indemanare?

Tehnica de lucru este foarte importanta dar nu ajuta daca parul nu este proaspat spalat (cu produse specifice tipului de par). Tunsoarea este si ea importanta, deoarece daca este corect realizata, permite executarea mai mulor tipuri de coafuri.

2. Ce recomanzi cursantilor tai, daca vor ajunge sa profeseze aceasta meserie?

Se presupune ca daca vor ajunge sa profeseze aceasta meserie, au un minim de drag pentru ceea ce fac si multa deschidere pentru perfectionare permanenta. Le recomand sa puna clientul pe primul plan si sa aiba multa straduinta in a satisface dorintele lui. Nu este important a demonstra clienului ca tu esti foarte bun, ci ca el este cel care trebuie sa se simta special si multumit.

3. Cateva cuvinte despre cursul de coafor. Complexitate, viteza, structura, etc?

Cursul de coafor este complex, cu multa informatie care cuprinde nu numai regulile de baza, ci si stilul de lucru actual, modern, adaptat ultimelor tendinte.

4. Cum se desfasoara cursurile?

Cursurile cuprind parte de teorie si parte de practica, ce acopera toate temele din programa cursului de coafor.

5. Care este, in mare parte, structura cursului? Se preda intr-o sedinta un anumit tip de coafura, in alta sedinta alt tip?

In functie de capacitatea cursantilor de a asimila informatiile, atat din teorie cat si din practica, se poate merge pe o singura tema la un curs sau chiar doua, trei daca sunt asemanatoare.

6. Care sunt provocarile din acest domeniu? Cum crezi ca se va dezvolta acest sector?

Acest sector se dezvolta in permanenta, lucruri noi si provocatoare apar tot timpul, fapt pentru care prezentarea permanenta la seminariile care se organizeaza periodic de catre fiecare brand de produse in parte, este recomandat.