CONTABILII

Fie ca este vorba despre personajul din serialul televizat “Weeds” care spala bani, sau fie ca este vorba despre criticul tocilar din serialul televizat “Parks and Recreation”, cultura pop tinde sa ofere o imagine rau famata a meseriei de contabil, desi aceasta profesie nu merita o reputatie atat de proasta. Contabilii isi duc traiul bine, pe langa salariile atractive mai exista si securitatea in munca. La urma urmei, atat timp cat oamenii castiga bani, au nevoie de alti oameni care sa si gestioneze banii.

Pe scurt, un contabil este o persoana care pasteaza sau inspecteaza evidenta banilor. Sunt “persoanele cu cifrele” care exceleaza la organizare si munca meticuloasa in care detaliile sunt importante. Avand in vedere ca lucreaza cu bani - uneori sume foarte mari - contabilii trebuie de asemenea sa aiba integritate. Si avand in vedere ca acestia lucreaza cu clienti, contabilii trebuie sa stie sa comunice foarte bine.

“Persoanele care stiu sa se descurce si gasesc repede o rezolvare problemelor sunt foarte cautate in acest domeniu” sustine Patty Pogemiller de la prestigioasa firma de contabilitate – Deloitte. Angajatorii cauta persoane care demonstreaza ca au abilitatea de-a gandi analitic si abordeaza problema pe o cale structurata si metodica. Pot acestia sa analizeze si sa rezolve obiectiv o problema? Si avand rezolvarea trebuie sa o poata comunica eficient altor persoane– clientilor lor, managerilor si colegilor de serviciu.

Contabilii publici pot tine conferinte, se pot ocupa de taxe si pot oferi consultanta pentru corporatii, organizatii nonprofit si administratii. De asemenea, contabilii interni trebuie sa incerce sa pastreze un echilibru financiar si sa elimine frauda. Contabilii-manageri pastreaza evidenta financiara si analizeaza informatia financiara. Contabilii de stat – pastreaza evidenta agentiilor guvernamentale si controleaza afacerile private.

Vrei sa inveti sa pastrezi evidenta la o firma? Iti plac cifrele? Vino la sediul nostru pentru mai multe detalii. Te asteptam!

Text tradus de pe site-ul : http://money.usnews.com/careers/best-jobs/accountant