Avantajele profesiei de contabil

In cadrul unei societati comerciale este esentiala existenta unei contabilitati performante, rolul acesteia fiind de a inregistra operatiile economice, de a intocmi documentele contabile de sinteza si de a interpreta rezultatele activitatii economice a societatii.

Departamentul de contabilitate este un segment important al oricarei companii, departament in care se gestioneaza datele primare legate de activitatea sa.

In orice afacere este nevoie de abilitatea unui contabil. Contabilul este axul central in jurul caruia graviteaza cei care conduc o afacere. Acestia din urma nu pot lua decizii fara informatiile furnizate de contabili.

Este esential ca oamenii de afaceri sa aiba cunostiinte contabile din urmatoarele motive:

- Pot intelege la timp balanta contabila din fiecare luna;
- Poate face comparatii mult mai usor intre balanta care este imaginea contabila a firmei si activitatea de zi cu zi a firmei;
- Poate sa-si dea seama repede daca exista anumite neconcordante intre balanta si realitatea din firma sa.


Rolul contabilului in organizarea intreprinderilor moderne este foarte important deoarece lui ii sunt incredintate spre dirijare si armonizare cifrele privind miscarea mijloacelor si resurselor unei intreprinderi, care ordonate pe anumite categorii, pot demonstra la un moment dat situatia unei intreprinderi.
Pentru un profesionist de succes competenta este cea care primeaza. Acesta are datoria de a-si mentine cunostiintele profesionale si aptitudinile la nivelul cerut, pentru a se asigura ca un client este beneficiarul unui serviciu profesional competent, bazat pe ultimele evolutii din domeniul practicii si legislatiei.


De ce merita sa inveti contabilitatea si limbajul ei?


Pentru ca traim intr-o lume cu resurse limitate;
Pentru ca primul semn al declinului in afaceri il reprezinta lipsa de informare;
Pentru ca fara prudenta, ordine si rigoare poti risipi intr-o clipa ceea ce ai agonisit intr-o viata;
Pentru ca este demn sa-ti masori cu cumpatare efortul;
Pentru ca cifrele vorbesc uneori mai relevant decat cuvintele;
Pentru ca te va ajuta sa-ti organizezi mai bine cheltuielile, vei sti sa gestionezi mai bine banii si sa faci si ceva economii.
Scoala Eurotraining organizeaza cursul de Contabil cu aplicabilitate practica imediata. Atat partea de teorie, cat si temele practice reflecta situatii reale din activitatea unei societati.
Eurotraining va ofera posibilitatea, prin absolvirea unui curs de contabilitate, sa faceti primul pas spre profesia de contabil.
La finalizarea cursului se dobandesc cunostiinte privitoare la:
- Planificarea activitatii contabile;
- Dezvoltarea profesionala;
- Intocmirea/ completarea documentelor primare;
- Contarea operatiunilor patrimoniale;
- Efectuarea de calcule specifice;
- Completarea registrelor contabile;
- Intocmirea balantei de verificare;
- Evaluarea patrimoniala;
- Intocmirea bilantului contabil.


Absolvirea unui astfel de curs ofera reale oportunitati de angajare pentru toti cei care-l studiaza. Avand o gandire analitica cursantii absolventi pot opta fie pentru angajarea in marile companii, fie au posibilitatea de a lucra pe cont propriu.